English عربي עברית
הר קדשי
חזון להר הבית (אל חרם אל שריף)

פרויקט מחקרי של אגודת המפגש הבין-דתי

רבים אוצרים בליבם השערות אפלות, ששאיפותיהם של הדתות השונות בנוגע להר הבית יובילו בהכרח לעימות

אנו מעמידים פנים ששאיפות אלו כבר אינן חשובות, אולם בעבר, יוזמות שלום אזוריות נכשלו בשל המחלוקות על הר הבית.

הצטרפו אלינו לגילוי מחודש של הקריאה הנבואית על הר הקודש דרך מחקר הלכתי מעמיק, כדי שנוכל לראות את:

הר הבית לא כמכשול, אלא כמקום שיהודים, מוסלמים ונוצרים יגשימו את נבואת זכריה "ביום ההוא יהיה ה' אחד ושמו אחד".


פורומים וחדשות Expand this section

"של מי ההר הזה?" מיצג רחוב בט' באב בירושלים -- ראו כתבת ויי נט וכן ראיון בערוץ 2 (יש לגלול ולהקליק על "פרויקט הר קדשי").

הקרנת סרט דוקומנטרי, הצגת פרויקט הר קדשי ודיון, התקיימו בירושלים ב 9 ליוני 2010 - לפרטים ראו כאן.


אירוע ההשקה של הפרויקט התקיים במשכנות שאננים בירושלים ב 18 ליוני 2009, ראו וידיאו של האירוע וכן דיווח של חברת החדשות רויטרס.

 

כתבה על הפרויקט התפרסמה ב- Journal of Interreligious Dialogue ב- 29 לאפריל 2010


קראו עוד
תמכו בנו ושתפו אחרים בחזון זה Expand this section
צרו עמנו קשר על מנת להשיג הדפסים וגלויות: ohr@interfaith-encounter.org.

לצפייה בכרטיס הברכה לחצו כאן.


קראו עוד
על החזון חזרה לדף הבית

זהו חזון בדבר תמורה בטיבו של הר הבית ממקום מחלוקת למקום שהינו באמת הר הקודש, בית תפילה לכל העמים (ישעיה נו ז). זהו חזון על מימוש המשימה העליונה של היהדות, הנצרות והאיסלאם, ומימוש ייעודו המקורי של המקדש, והוא שהעולם כולו יעבוד את ה', האל האחד, יחד בשלום. חזון זה מוצע על ידי יהודים דתיים ונתמך במאמרים ובמחקר שארך למעלה מחמש שנים ואשר הינם מוצגים כאן. חשיבות יתרה יש למחקר, אשר פורסם בתחומין, הביטאון ההלכתי החשוב בישראל, על סמכות הנביא בקביעת מקומו המדויק של בית המקדש על הר המוריה.

בתורה, בנביאים, בתלמוד ובהיסטוריה היהודית, בתי המקדש הראשון והשני לא נועדו לעם היהודי בלבד, אלא לעולם כולו (ראו מאמרנו המקדש האוניברסאלי). המקורות היהודיים בנוגע לחלקם של הגויים במקדש הם רבים, מובהקים וברורים. בית המקדש נועד להיבנות על ידי יהודים כדי למלא את ייעודם האלוהי, כפי שהועבר אליהם דרך אברהם ושאר הנביאים, והוא לשאת את שם ה', האל האחד, לכל העולם, בכדי שהעולם כולו יכיר ויעבוד את ה' מתוך שלום ואחדות.

כאשר הרומאים כבשו את ארץ ישראל והחריבו את המקדש, הם הפכו את הר הבית ממקום של עבודת אלוקים משותפת של יהודים וגויים למקום של אלימות ועימות. בעזרת טקטיקת "הפרד ומשול", הקיסר וממשיכי דרכו לאורך ההיסטוריה, שיסו אומה כנגד רעותה, ויצרו עימותים כהסחת דעת ממעשי הסחטנות שלהם עצמם. הם עשו כן בניגוד מוחלט להדרכה המרכזית המשותפת לכל הדתות של עבודת אותו האל האחד, כפי שנאמר בנביאים היהודיים כמו גם בדברי ישו ומוחמד. לצערנו, העולם ממשיך את המורשת ההרסנית הזו בנוגע להר הבית כיום כאשר מועלות השערות אפלות בדבר עימות בלתי נמנע בין אנשים מהדתות השונות על המקום. בראיית הר הבית כמקום של תחרות על כל פיסת מקום, אנו מנציחים את דרכם של הקיסרים הרומאיים, לא את דרך ה'.

הציור המוצג מתאר בית מקדש בנוי אשר שוכן בסמיכות של שלום למבנים המקודשים לאסלאם ולנצרות בירושלים, אשר מממש את מטרתו לשאת את שם ה', האל האחד, לעולם. חזון זה לחלוטין אינו בדבר השגת פשרה בין יהודים, מוסלמים ונוצרים. אדרבה, חזון זה מהווה את המימוש המלא, הרדיקלי, של אמונת היהדות, האסלאם והנצרות ואף של דתות אחרות בעולם, לשאת את שמו של האל האחד בארץ על ידי עבודתו, יחד בשלום. חזון זה שואף להפוך את הר הבית כך שישקף את אופיו הנבואי הנעלה של הר ה' הקדוש.

לאחר התייעצות ראשונית עם רבנים חשובים בישראל, חזון זה מוצג להתבוננות וחשיבה מעמיקה של יהודים, מוסלמים ונוצרים ולאנשים מדתות אחרות, וביניהם לרבנים, אימאמים וכמרים ואף לציבור הרחב בכלל. אנו יהודים דתיים (ראו מי אנחנו), ולכן אפוא מונחים לפי עקרונות ההלכה, ולפי זה כל רעיון, אף שנראה לנו שהוא נכון לפי ליבנו ומצפוננו, צריך גם לעמוד באור הרצון האלוקי. זהו תפקידם של הרבנים לשקול את הדברים בהתבסס על המאגר הרחב של הספרות היהודית וההלכה. אנו מאמינים שחזון זה אפשרי מבחינת ההלכה בהתבסס על המאמר סמכות הנביא בקביעת מקום לבית מקדש שלישי על הר המוריה. לכן יתכן הדבר שנביא יפסוק לפי החזון המוצע ולכן ראוי לפי ההלכה לשקול ולדון בחזון זה.

אנו מציעים חזון זה בתקווה גדולה שהדבר יזכיר ליהודים, למוסלמים, לנוצרים ולאחרים את העיקרון המהותי המצוי בהדרכות הנביאים המשותפים לנו ובמשימה שאלוהים קורא לנו למלא. העולם נמצא כיום בצומת דרכים, בין המשך דרכם של הקיסרים הרומאיים לכיוון חורבן או המשך דרכו של אלוהים לכיוון גאולה. חשוב להבהיר, שאין בסמכותם של קבוצת יהודים קטנה להתיימר לדעת את רצון ה' או להציג תכנית מעשית לבניינו של המקדש. אנו מציגים את החזון בענווה לצורך התבוננות ודיון. אם יהא זה רצון ה', אנו מקווים שיום אחד חזון זה יתממש (ראו עוד בית המקדש והר ה' הקדוש).

כל הזכויות שמורות © 2007 godsholymountain.org   תנאי שימוש צרו קשר